За правилен избор на под за вашиот дом, дизајнот и бојата на мебелот имаат голема улога. Секој избор на дрвен под може да се комбинира со различен дизајн, боја на мебел и декор.

Под со топли тонови, создава совршена атмосфера за да се совпадне со кадифен килими, камени камини и декор со топли бои.

Од друга страна, под со ладен тон обезбедува совршена основа за елегантен, модерен дизајн. Без разлика како сакате да декорирате, можете да најдете опција за дрвени подови што ќе одговараат на вашата замисла како да изгледа вашиот дом.

Бирање на мебел и други предмети за декор кои ќе се вклопуваат со вашиот под може да претставува предизвик. Погрижете се вашата соба да изгледа стилски оргнизирана со овие пет совети за усогласување на дрвените подови со мебелот.

Внимавајте на подтоновите на подот кој сакате да го одберете

Секоја опција за дрвени подови има топла, ладна или неутрална нијанса што го дефинира просторот. Топлите тонови – дрва со жолта, портокалова или црвена боја – добро се мешаат со други парчиња со топли тонови. Односно ако вашиот под има црвени нијанси, повеќето парчиња мебел со црвени тонови ќе изгледаат одлично во собата. Истиот концепт се однесува на дрвото со ладен тон, кое доаѓа во различни нијанси на сива боја. Неутралните подтонови, од друга страна, ќе одговараат и со топли и со ладни тонови.

Имајте на ум дека соодветните подтонови може многу да се разликуваат. Светло обоен под со црвени подтонови ќе одговара на мебелот од темно дрво со истите црвени тонови.

Целосно дизајнирање на просторијата е неизбежно

Вашиот под служи како основа на собата, што значи дека влијае на изгледот и чувството на сè во тој простор. Подовите со топли тонови и видливи дезени додаваат традиционално, удобно чувство во вашиот дом. Смелите текстури и меките, кадифни парчиња создаваат простор што зрачи со топлина и удобност. Ако сакате дневна соба која веднаш ќе ги расположи гостите и која дава задоволувачко, домашно чувство, одберете рустикален стил. Дрвените подови се традиционални додатоци на секој дом, но тоа не значи дека треба да се придржувате до традиционалниот декор. Современиот дрвен под со металните акценти може да создаде уникатна атмосфера со парчиња кои вклучуваат бронза, челик или други суровини. Подовите со посветла боја одлично се совпаѓаат со темните парчиња мебел и обратно. Стаклени парчиња и други уникатни предмети за декор, исто така, прекрасно се вклопуваат во модерна соба. Без разлика каков стил ќе изградите во собата, погрижете се да ги усогласите подот и мебелот со изгледот.

Контрастот е клучен

Контрастот е едно од основните правила на секој стил, што го прави еден од најважните совети за усогласување на дрвените подови со мебелот. Потемните дрвени подови можат да направат посветлиот мебел од дрво да се истакне. Алтернативно, посветлите дрвени подови обезбедуваат совршена рамнотежа за потемните парчиња мебел. Без контраст, просторијата може да изгледа монотоно, а помалите парчиња да не се забележуваат во просторот. Можете исто така да користите контраст за да создадете фокусна точка во собата. На пример, во трпезаријата, масата треба да биде во центарот на вниманието. Можете да ја истакнете вашата фокусна точка така што ќе ја имате во контраст со подот и другите делови во просторијата – на пример да имате маса од темно дрво на подови со посветла боја.Мешањето текстури исто така создава контраст. Ако имате мазни, полирани дрвени подови, можете да ги балансирате со помек, заоблен мебел што ја дополнува текстурата на собата.

Експериментирајте и комбинирајте

Запомнете дека не постојат тешки и брзи правила за уредување на домот. Ако не сакате да се фокусирате на создавање контраст во просторијата, неутралните бои се секогаш безбедна опција без разлика каков вид на дрвен под имате. Ако сакате похрабри избори за вашиот мебел, обидете се да најдете парчиња со дрвени ногарки кои одговараат на бојата на вашиот под. Дрвениот дел од мебелот ќе го надополни подот, додека останатите материјали прекрасно ќе се истакнат. Ова создава целокупна рамнотежа што му помага да се вклопи со остатокот од просторијата без да се меша премногу. Сепак, треба да се обидете да направите слични парчиња да се совпаѓаат едни со други. На пример, софата и масичката за кафе можат да се балансираат меѓусебно.Исто така, треба да ја имате на ум вашата целокупна шема на бои. На премногу темни парчиња ќе им требаат посветли ткаенини и бои на ѕидовите за да го осветлат просторот.

Додадете помал декор со интересен дизајн и бои

Дали нешто недостасува на вашиот дизајн? Помалите парчиња можат да додадат совршен мал допир за да врзат сè заедно. Додадете повеќе боја во собата со украсни перници или ќебиња. Направете дополнителен контраст со добро поставен килим. Декорации на ѕидовите и полиците можат да додадат карактер на собата. Без разлика дали ги користите за да создадете поголем контраст или да поврзете сè заедно, овие мали детали можат да додадат совршен шмек во собата. Експериментирајте со овие помали детали за да го создадете најдобриот дизајн за вашиот дом.